שאלות נפוצות

למה כדאי לי להשתמש בביטקוינים?

ביטקוין הוא פתרון טכנולוגי לבעיות ידועות של המטבע הקונבנציונלי. ביטקוין נהיה נגיש להמונים בשנת 2010, ותוך פרק זמן קצר הגיע לנתח שוק של מאות מיליוני דולרים. ככל שהוא נהיה פופולרי יותר, כך הציבור מבין את היתרונות הברורים שלו על פני הכסף שהורגלנו אליו, וכך הביקוש בו עולה עוד ועוד. עמלות העברות בינלאומיות בביטקוינים עומדות על אפס, ומשך הזמן הדרוש להעביר ביטקוינים לכל מקום בעולם עומד על כ 10 דקות. זמן זה יכול להיות גם מיידי בתוספת עמלה זעומה ביחס לעמלות שגובים הבנקים, או חברות להעברת כספים בינלאומיות כמו Western Union ו MoneyGram. העברת הביטקוינים מאחד לשני מתבצעת בצורה אנונימית, וללא צורך בהזדהות, לכן אין חשש לגניבת פרטים או זהות בעת סחר או העברות של ביטקוינים.  הביטקוין הוא הפתרון הנוח והבטוח ביותר לתשלומים באינטרנט. עסקים פרטיים מתחילים לקבל תשלומים בביטקוינים בכל רחבי העולם, מתוך ההבנה שזה הוא הכסף של העתיד. בגלל ההגבלה על הכמות הסופית של ביטקוינים שיווצרו אי פעם, רבים קונים את המטבע עכשיו, מתוך הבנה שערכו יעלה ככל שיהיה פופולרי יותר בקרב אנשים פרטיים ועסקים. לחץ כאן לקריאת המיתוסים אודות הביטקוין.

האם ביטקוין חוקי?

התשובה הנכונה ביותר לשאלה זו היא: ביטקוין אינו לא חוקי. ביטקוין הינו מטבע דיגיטלי חדש שהומצא בשנת 2009, והגיע לאוזני הרשויות בישראל איפושהו בסוף 2011 תחילת 2012. מאז מעמדו של הביטקוין נמצא בתהליכי לגליזציה, ואין לדעת כמה זמן התהליך עלול להימשך עקב התקדים המשפטי שיצר הביטקוין. מה שבטוח נכון לעכשיו זה שאין שום מגבלה או איסור חוקי על סחר בביטקוינים.

למה כדאי לי לקנות/למכור ביטקוינים דווקא אצלכם?

ביטגו הינו האתר הראשון בישראל שמאפשר לסחור בביטקוינים באופן אוטומטי: בעת קנייה, מיד כשהכסף מגיע לחשבוננו, שער הביטקוין נקבע באופן אוטומטי, והביטקוינים נשלחים ללקוח במיידי; בעת מכירה, מיד כשהביטקוינים מגיעים לארנק הדיגיטלי שלנו נקבע השער והכסף מועבר לחשבון בנק הלקוח. אנחנו חברה בע”מ שפועלת בהתאם לחוק, ומוציאה קבלות באימייל עבור כל העסקאות שמבוצעות דרכנו. האתר שלנו פועל בפרוטוקול מאובטח HTTPS, ומאובטח ע”י תעודת SSL, תקן האבטחה המחמיר ביותר, ולכן אין כל חשש למלא פרטים אישיים אצלנו. אנחנו בביטגו מאמינים בשקיפות מלאה, ולכן אנו היחידים שמציגים את הכמות הכוללת של ביטקוינים שאנו יכולים לספק בכל רגע נתון. כמו כן, יש לנו שרות תמיכה הפועל בטלפון ובאימייל שישמח לעזור לכם בכל שאלה או בקשה בכל עת.

האם אתם חברה רשומה והאם אפשר לסמוך עליכם?

ביטגו טק בע”מ הינה חברה ישראלית רשומה, שהוקמה ע”י דימה ליאחוביצקי, אלירן צח ומארק סמרגון בשנת 2013 על מנת לתת מענה עולה וגובר לצורך של הקהל הישראלי הרחב לסחור בביטקוינים. אנו עושים את מירב המאמצים לשמר את המוניטין שלנו, ופועלים אך ורק בהתאם לחוק. ניתן תמיד ליצור איתנו קשר לקבלת מידע אודותינו ואודות הפעילות שלנו. אכן אפשר לסמוך עלינו בצורה מלאה וללא חשש.

אני פוחד על הזהות והפרטים האישיים שלי. מה אתם עושים עם הפרטים שאני ממלא בעת רישום לאתר ובעת מילוי טופס קניה/מכירה, והאם זה בטוח למלא אותם?

אנו בביטגו מתחייבים לשמור בקפדנות על הזהות והפרטים האישיים ופרטי חשבונות הבנקים של לקוחותינו, ומתחייבים לא לעשות כל שימוש שלא קשור ישירות לתפעול השרות שלנו עם הפרטים שנמסרים לנו. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים האישיים לאף צד שלישי שאינו מעורב ישירות בתהליך רכישת/מכירת הביטקוינים, למטרת רווח או פרסום, או לכל מטרה אחרת.
השם המלא שאנו מבקשים להזין נועד לוודא את זהות הלקוח שאיתו אנו עושים העברות בנקאיות.
גיל הלקוח נועד לוודא שהלקוח הינו מעל גיל 18 ושהוא רשאי לסחור על דעת עצמו.
אימייל משמש כשם משתמש שלכם באתר, ומהווה מזהה יחודי המזהה באופן בלעדי את הלקוח; באמצעותו תוכלו לקבל מידע על העסקאות שביצעתם דרכינו, לברר סטטוס של כל עסקה וכו’. כמו כן אנו שולחים קבלות על עסקאות שבוצעו איתנו באמצעות אימייל זה. למידע נוסף אנא קראו את תקנון האתר ומדיניות הפרטיות שלנו.

האם אני יכול לקנות/למכור ביטקוינים ישירות דרך זירת מסחר כדוגמת Bitstamp, ואם כן, למה שאני אשתמש בשירות שלכם?

ראשית, בהחלט ניתן לקנות/למכור ביטקוינים ישירות דרך זירות מסחר הביטקוינים (בורסות הביטקוינים) הקיימות באינטרנט כדוגמת Bitstamp. יחד עם זאת, חשוב לציין שבתור בן אדם פרטי תהליך ביצוע העסקאות ישירות עם בורסות אלה הינו ארוך וקשה יותר מאשר באמצעותנו. חשוב להדגיש שישנן מספר לא קטן של עמלות שיש לשלם על העברת הכסף לבורסה, ביניהם:
– עמלת המרת מט”ח (לקניית דולרים או אירו)
– שער מכירת מט”ח (אשר גבוה יותר משער יציג)
– עמלת העברה בנקאית בינלאומית של הבנק שלכם
– עמלות של בנקי ביניים שדרכם עובר הכסף
– עמלת הבנק של הבורסה
– בנוסף לכל אלה, ישנן עמלות של בורסת הביטקוין על כל עסקת קנייה/מכירה של ביטקוינים.
בנוסף לעמלות, בורסת Bitstampדורשת מכלל משתמשיה להזדהות באמצעות שליחת צילומים של 2 תעודות מזהות (מתורגמות לאנגלית, מאושרות ע”י נוטריון ועם חותמת אפוסטיל במידת הצורך); אישור להזדהות זו עלול לקחת עד 10 ימי עסקים ללקוחות חדשים של הברוסה.

יש לציין שהעמלות הנ”ל מופיעות בשני הכיוונים (גם בעת קניה וגם בעת מכירה). כמו כן, חלק מהעמלות קבועות ולא תלויות בכמות הכסף המועבר, ולכן בקניה/מכירה של סכומים קטנים העסקה עלולה להיות לא משתלמת בעליל. העברת הכסף בהעברה בנקאית בינלאומית לחשבון הבורסה יכולה לקחת עד 5 ימי עסקים, ובנוסף לכך רוב הבורסות מבצעות פעולתAML  (בדיקה שהכסף חוקי ואינו מולבן) על כל העברה שמתקבלת אצלה, דבר שיכול לקחת עד יום עסקים נוסף. בנוסף לכל זה חשוב להדגיש שעבור עסקאות בהיקפים גדולים זירות מסחר עלולות לדרוש אימות של הלקוח, תהליך שעלול להימשך כמה ימים עד שבועות. כאן טמון היתרון הגדול ביותר בשימוש בשירות שלנו: ביטגו הינו סוחר מוכר ע”י MtGox, Bitstamp ובורסות נוספות ברחבי העולם, מה שמבטיח העברת ביטקוינים ללקוח מיד עם הגעת הכסף לחשבון הבנק שלנו בארץ, וכנ”ל במקרה ההפוך. תהליך קנייה/מכירה של ביטקוינים באמצעותנו הוא הקל, הנוח, הבטוח והמהיר ביותר שקיים כרגע בישראל.

מה זה ארנק דיגיטלי והאם אני חייב שיהיה לי אחד כזה לפני שאני קונה מכם ביטקוינים?

ארנק דיגיטלי הוא תוכנה ששומרת את הביטקוינים שלכם. אם ההקבלה של ביטקוין זה כסף מזומן, אז ארנק דיגיטלי זה ממש כמו ארנק שבו אתם מאחסנים את השטרות והמטבעות שלכם. ארנק דיגיטלי יכול להיות תוכנה שאתם מורידים למחשב שלכם, או אתר אינטרנט שמציע שרותי ארנק באמצעות שם משתמש וסיסמא. לכל ארנק כזה יש כתובת (או מספר כתובות) לשליחת הביטקוינים אליו.
לפני שאתם קונים ביטקוינים, עליכם לארגן לעצמכם ארנק שכזה, שכן אחרת לא נוכל לדעת לאן לשלוח את הביטקוינים שרכשתם. ליצירת ארנק ביטקוין שלכם בחינם אנא בקרו באחד מהאתרים האלה:  https://blockchain.info/wallet
http://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

אני רוצה לקנות ביטקוינים אצלכם, מה התהליך?

לוחצים על כפתור “לקניה” וממלאים טופס קצר עם פרטים; מקבלים אימייל עם פרטי חשבון הבנק אליו יש להפקיד את הכסף בהעברה בנקאית, ברגע שהכסף מגיע לחשבוננו מתבצע מעבר אוטומטי של הביטקוינים לכתובת שהוזנה בטופס. שער הביטקוין נקבע ברגע הגעת הכסף לחשבוננו.

אני רוצה למכור לכם ביטקוינים, מה התהליך?

לוחצים על כפתור “למכירה” וממלאים טופס קצר עם פרטים; מקבלים כתובת לשליחת ביטקוינים. לאחר שהביטקוינים התקבלו אצלנו, אנו מבצעים העברה בנקאית לחשבון בנק שהוזן בטופס. שער הביטקוין נקבע ברגע הגעת הביטקוינים אלינו.

האם ניתן לשלם עבור קניית ביטקוינים באמצעות כרטיס אשראי או PayPal?

לא ניתן לשלם עבור קניית ביטקונים בכרטיס אשראי או PayPal כיוון שתשלומים מסוג זה ניתן לבטל, בזמן שלא ניתן לבטל שליחת ביטקוינים. כך פועלים גם Bitstamp כמו גם רוב הגופים בעולם המתעסקים עם סחר ביטקוינים. ניתן לשלם על קניית ביטקוינים ע”י העברה בנקאית פשוטה, שיכולה להתבצע באינטרנט או בטלפון מול הבנק שלכם.

אני רוצה לקנות ביטקוינים אצלכם, עם איזה בנק אתם עובדים/לאן להעביר את הכסף?

אנו עובדים עם חברה חיצונית שמספקת עבורינו שרותי העברת כספים בארץ. חשבון הבנק של חברה זו מתנהל בבנק מרכנתיל.
את הפרטים המדויקים של חשבון הבנק תקבלו באימייל לאחר מילוי טופס קניה באתר.

האם יש מגבלות גיל לשימוש בשרות שלכם?

כן. הלקוחות שלנו חייבים להיות מעל גיל 18 על מנת לבצע עסקאות קניה/מכירה איתנו.

האם אני מקבל קבלה על כל עסקה שאני מבצע איתכם?

כן. בסיום כל עסקה, קניה ומכירה, יישלח אימייל עם כל פרטי העסקה, המשמש קבלה עבור הלקוח.

ביטקוין אחד עולה כמה מאות שקלים. אם אני רוצה להשקיע סכום קטן, אז יהיה לי פחות מביטקוין אחד, האם עדין שווה לי להשקיע בזה?

אפשר להסתכל על רכישת הביטקוין ב 2 צורות: השקעה ספקולטיבית (קניה לצורך מכירה בעתיד בשער גבוה יותר), או רכישה לזמן ארוך מתוך אמונה בעתיד הכלכלי החדש שהביטקוין יהווה בו כלי מסחר עולמי לגיטימי.

בשני המקרים אין כל חשיבות לכמות הביטקוינים שתקנו עבור סכום מסוים של כסף, ומה שחשוב הוא סכום ההשקעה עצמו. אם רכשתם ביטקוין כדי למכור אותו בעתיד ולעשות רווח, אז כל מה שמעניין אותכם זה האחוזים שהוא יעשה עד רגע המכירה: אם קניתם חצי ביטקוין והמחיר שלו עלה ב 30%, אז הרווחתם 30% על ההשקעה, ללא קשר שבפועל חצי ביטקוין הפך ל 0.65 ביטקוין!
אם אתם רוכשים מתוך אמונה במטבע לטווח הרחוק, אז בעתיד אנשים יסחרו במילי-ביטקוין ואולי אפילו במיקרו-ביטקוין, ואם יהיה לכם חצי ביטקוין זה יהיה הרבה כסף! שימו לב כי כל מטבע ביטקוין ניתן לחלוקה למאה מיליונים של יחידות, כך שרכישת שבר כלשהו של ביטקוין לא אמורה להיות בעיתית

מיתוסים בקשר לביטקוין 

ביטקוין לא פותר שום בעיה שמטבע רגיל לא פותר

שלא כמו זהב, ביטקוין הינו:
-קל להעברה
-קל לאבטח אותו
-קל לזהות שזה אמיתי
-קל לחלק לחלקים קטנים (מילי-ביטקוינס, מיקרו-ביטקוינס)
שלא כמו מטבע רגיל, ביטקוין הינו:
-בעל כמות מוגבלת מראש, ובעל כמות ידועה בכל רגע נתון
-לא נשלט ע”י שום גוף מרכזי, כגון בנק מרכזי של מדינה
ביטקוינים חסרי ערך כיוון שאינם מגובים ע”י שום דבר

אפשר לטעון גם שהזהב עצמו אינו מגובה ע”י שום דבר. לביטקוין תכונות הנובעות מהתכנון הייחודי שלו, שמקנות לו לקבל ערך באופן סובייקטיבי ע”י אנשים פרטיים. הערך קיים, וניתן לראותו בזירות מסחר הביטקוין.

ביטקוינים אינם חוקיים כיוון שזה לא מטבע חוקי.

גם תרנגולות אינם מטבע חוקי. זה לא אומר שתרנגולות אינם חוקיים.

ביטקוינים יכולים להיווצר ע”י כל אחד, לכן הם חסרי ערך.
ביטקוינים  נוצרים ע”י כורים (bitcoin miners), שמשקיעים כוח חישוב רב עם המחשבים שלהם, ועל כך מתוגמלים. לכוח חישוב זה יש ערך, הערך הוא ביטקוינים.

אלה שהשקיעו מוקדם מתוגמלים יתר על המידע בצורה לא פרופורציונלית
המשקיעים הראשונים מתוגמלים על סיכון גבוה שהם לקחו עם הזמן והכסף שלהם. טענה זו שקולה לטענה שאנשים שקונים מניות של חברה מסוימת בהנפקה ראשונית לציבור מתוגמלים יתר על המידע.

21 מיליון מטבעות זה לא מספיק כדי לתת מענה גלובלי
כל ביטקוין ניתן לחלק לעד 8 ספרות אחרי הנקודה העשרונית. היחידה האטומית הקטנה ביותר של הביטקוין נקראת סאטושי, וישנן  2,099,999,997,690,000יחידות כאלה בכלכלת הביטקוין.

כל זה תרמית פונזי
בתרמית פונזי המייסדים משכנעים משקיעים שהם ירוויחו. ביטקוין לא נותן הבטחה זו. אין שום גוף מרכזי, אלה יחידים הבונים את הכלכלה. תרמית פונזי זה משחק הסכום אפס. בתרמית פונזי משקיעים ראשונים יכולים להרוויח רק על חשבון משקיעים שהצטרפו מאוחר יותר, והמשקיעים האחרונים תמיד מפסידים. בביטקוין המצב שונה: משקיעים ראשונים ומשקיעים בהווה מרוויחים מעליית ערך המטבע ככל שהביטקוין נעשה פופולרי ומובן יותר לכלל הציבור, עקב היתרונות הברורים שלו על פני המטבע הקונבנציונלי, ועקב כך הביקוש שלו עולה, וכך גם המחיר. כל המשקיעים מרוויחים מהתועלת של מטבע אמין, מאובטח, נוח לשימוש, לא מפוקח ע”י אף גוף מרכזי, ומקובל ע”י הכלל.

ביטקוין מנוגד לרגולציות ממשלתיות
לא ידוע על אף רגולציה של אף מדינה האוסרת שימוש בביטקוין. ומעמדו החוקי הוסדר כבר כמטבע לכל דבר בארצות הברית ובאירופה על ידי FinCen ו ECB בהתאמה.

אי אפשר למכור מוצרים עם ביטקוין כיוון שיש להמתין כ 10 דקות לאישור
זה נכון שעסקאות יכולות לפעמים לקחת כ-10 דקות או יותר. למרות זאת ניתן לשלם עמלת העברה נמוכה ביותר (פחות מ 0.01%) על מנת לזרז את העסקה. עמלה זו היא בעצם התשלום לכורים אשר מתחזקים את רשת הביטקוין, ובניגוד לבנקים עמלה זו אופצויונלית ונועדה אך ורק על מנת לזרז את זמן ההמתנה לעסקה מכמה דקות לכמה שניות.
כלומר, במידה ואין לכם בעיה להמתין, שימוש בביטקוין הוא חינם לחלוטין ללא שום עמלות העברה. וגם אם אתם עסקים אשר דורשים שירות מיידי, סכום העמלות המצטבר מהווה אף לא שבריר זעיר מתשלום לכל אמצעי הסליקה והבנקים כיום.

חנויות ועסקים לא באמת יכולים לשים מחירים בביטקוינים כיוון שהערך של המטבע קופצני מאוד
ההנחה במשפט זה היא שהביטקוינים חייבים להיות מומרים למטבע רגיל מיד עם קבלתם. אם התשלומים של חנויות ועסקים לספקים ונותני שרות היו מתבצעים גם כן בביטקוינים, אז שער ההמרה היה לא רלוונטי. ככל שהפופולריות והקבלה של ביטקוין תגדל, כך שערי ההמרה יהיו יציבים יותר. קפיצות יתר בשער המטבע צפויות לרדת בעתיד, כשנפח השוק יגדל.
לבנתיים, הרבה בעלי עסקים שמקבלים ביטקוינים פשוט לוקחים את שערי ההמרה מבורסות למסחר בביטקוין, דוגמת MtGox, ומעדכנים באופן אוטומטי את המחירים שלהם בהתאם לשערים אלה.

ביטקוין זו פירמידה כלכלית
מבחינה מתמטית, ביטקוין הינו ההיפך של פירמידה כלכלית. בגלל שהיצע הביטקוינים בעולם מצומצם בצורה אלגוריתמית, אין שום רווח אקספוננציאלי מהכנסת משתמשים חדשים לשימוש בו. ישנו רווח כמותי בכך שיש התעניינות  וביקוש גובר, אך בשום אופן זה אינו אקספוננציאלי.

ביטקוין משמש ארגוני פשע להלבנת הון וסחר לא חוקי, לכן אני פוחד שהם יעלו עלי אם אשתמש בביטקוין / לכן הרשויות יוציאו את ביטקוין מחוץ לחוק
זה נכון שארגוני פשע עושים שימוש בביטקון לצרכים שונים עקב יתרונות שמטבע זה נותן, אך אין להם שום דרך טכנולוגית לעלות ו/או לפגוע במשתמשי ביטקוינים אחרים, שכן עקרון האנונימיות נשמר לכל המשתמשים בביטקוין. ארגוני הפשע עושים שימוש נרחב גם בשקלים, דולרים, אירו ושאר מטבעות העולם; זה לא אומר שממשלות מוציאות או הולכות להיציא מחוץ לחוק שימוש בדולרים, אירו, שקלים וכו’, או דולרים, אירו או שקלים עצמם. ביטקוין הינו כלי והאם השימוש בו הוא למטרות טובות או לא תלוי אך ורק בידי המשתמש כמו כל פיסת טכנולגיה.